Pembe Dünya

Aşırı Büyük Göğüsler Yaşam Kalitesini Düşürür mü

Aşırı büyük göğüsler kişide hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açabilir. Aşırı büyük göğüsler kadınların olduğundan daha yaşlı ve kilolu görünmesine neden oluyor.Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, aşırı büyük göğüslü kadınlar için meme küçültme ameliyatını anlatıyor.

Aşırı Büyük Göğüsler Yaşam Kalitesini Düşürür mü

Aşırı büyük göğüsler kadınlarda, kronik sırt ağrısı, çeşitli bel problemleri, sıcaklarda oluşan ter ve pişik, uygun kıyafet bulamama durumu ve ön önemlisi kadınlara vermiş olduğu kronik mutsuzluk ön plana çıkar. Günümüzde meme küçültme estetiği ile kadınların bu problemlerden ortalama bir saat süren bir operasyonla kurtulabiliyor. Bu sorunlar kadınları fiziksel açıdan rahatsız ettiği kadar, psikolojik açıdan da etkiliyor ve onların mutsuz olmalarına neden oluyor. Fiziksel olarak yaşanılan mutsuzluğa aşırı meme büyüklüğü ile beraber gelen sağlık sorunları da eklenince kadınların yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor. Günümüzde tıbbın sağladığı teknik ve yöntemler ile kadınların hem ideal meme ölçüsüne hem de güzel bir meme formuna kavuşması mümkün.


Zor bir operasyon değildir
“Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan iki farklı teknik bulunur. Bunlardan biri memenin alt kısmından yapılan ters T şeklinde bir kesi, diğeri ise meme ucunu çepeçevre saran bir kesi ile yapılabilir. Genel anestezi uygulanarak yapılan ameliyat ile meme dokusu fazlalığı alınır. Bu işlem yapılırken süt bezleri kanallarına zarar verilmemesi hedef alınır. Ameliyatın ardından hasta 20 gün boyunca özel bir sutyen kullanması istenir. Çalışan hastalar meme küçültme ameliyatından birkaç gün sonra tekrar işine başlayabilir.”
Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen “Ameliyatın ardından göğüslerin üzerinde belli belirsiz iz kalabilir. İyileşme devam ettikçe izler zamanla fark edilmez hale gelir. Meme ucu çevresindeki izler daha az belirgin olurken ters T şeklindeki izlerin belirsiz hale gelmesi için iyileşme sürecinin beklenmesi gerekir. Meme küçültme ameliyatının ardından hastada kronik hale gelen sırt ve bel ağrısı şikayetleri de ortadan kalkar. Bele binen yük azalacağı için kişi daha hareketli bir yaşam sürebilir. En önemlisi hastalar istediği kıyafeti seçebilir, özgürce giyebilir, spor yapabilir, kısacası daha hareketli bir yaşantıya geçebilir.”

Yayın tarihi: 19.04.2017
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ